Batıdan Doğan Güneş: Amerika


Batıdan Doğan Güneş: Amerika

 

 

 

Amerika’da İslam her ne kadar kulağa tuhaf gelse de, giderek yayılıyor. Yılda 135 binden fazla kişi Müslüman oluyor. İslam’ın Amerika’ya ilk gelişi, Müslüman göçmenler vasıtasıyla olmuş. Allah onlardan razı olsun, burada yaşadıkları tüm zorluklara rağmen Kıymetli Sevgili (s.a.v.)’nin izinden gitmekten vazgeçmemişler. Bazı kaynaklara göre ilk Müslüman göçmenler, Batı Afrika’dan, Senegambia’dan gelmiş. Baz kaynaklarda ise İspanya’dan sürülen Moorlar’ın 14. yüzyılda gelip Karayipler’e ya da Meksika Körfezi’ne yerleştikleri belirtiliyor.

Bunun yanı sıra Afrika’dan köle olarak getirilen zencilerin %10-15’i, belki de daha fazlası Müslümandı. Inançlarını muhafaza etmeleri çok zordu ve maalesef birçokları Hristiyan olmak zorunda kaldı. İslam’ı yaşamak, geleneksel kıyafetleri ve isimleri yaşatmak son derece gizli saklı yapılması gereken bir işti. Bunların izleri Georgia kıyı kesiminde, özellikle Savana Georgia’da ve Sapello Adaları’nda görülebilir.

1930 ve 1940’larda Arap göçmenler, cemaatler oluşturmaya ve camiler inşa etmeye başladı. Afro-Amerikan Müslümanlar, daha önce camiler yapmaya başlamıştı. 1952’de Kuzey Amerika’da 1000’den fazla cami vardı. Birçok siyahi Amerikalı’nın Müslüman olmasındaki en büyük etken, Muhammed Ali ve Malcolm X ile tanınan ve yaygınlaşan Nation of Islam (İslam Milleti) oldu.

1 8 7 8 – 1 9 2 4 yılları arasında O r t a d o ğ u ’ d a n , bilhassa Suriye ve Lübnan’dan daha fazla iş imkanı maksadıyla göç eden çok sayıda Müslüman, Ohio, Michigan, Iowa hatta Dakota’ya yerleşti.

Amerika’daki Müslüman nüfusun tam sayısı, çeşitli kaynaklara göre değişiyor. Amerikan Müslüman Konseyi’ne göre bu sayı beş milyonu buluyor. Sayılar değişken olmakla beraber, uzmanlar bu sayının dört-yedi milyon arasında olabileceğini söylüyor. İslam yakında Amerika’daki ikinci büyük din haline gelecek inşallah. 11 Eylül’den sonra basılan Kur’an sayısında çok ciddi bir artış oldu.

Gerçeği öğrenmek isteyenler de uygun bir şekilde yönlendirilebiliyor. Buna paralel olarak 11 Eylül ile birlikte Müslümanlara karşı beslenen önyargı da artış gösterdi. Birçok Müslüman, buna mukabil sosyal ve siyasi sahnede daha faal çalışmaya, tanıdıklarını, komşularını İslami hayat tarzıyla ilgili daha çok ve daha doğru bilgilendirmeye yöneldi.

Amerika’da İslam’ı düşündüğümde, zihnimde batıdan doğan bir Güneş beliriyor. Insanlar aydınlanıyor ve karşılaşılan her zorluk inancımızı güçlendiriyor.

Allah Amerika’yı, özgürlerin ve cesurların ülkesini korusun.

Yazan: Melek Walker 

 

On Mart 26th, 2014, posted in: İslam Dünyası, Kardeşlik Dünyası by ,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>