BİR MÜSLÜMAN OLARAK YENİ HAYATIM | Yeny Topino – PERU


BİR MÜSLÜMAN OLARAK YENİ HAYATIM | Yeny Topino – PERU

 

BİR MÜSLÜMAN OLARAK YENİ HAYATIM

Bir insan, Müslüman olduğu zaman, nasıl ve neden Müslüman olduğu, ailesinin ve arkadaşlarının bu değişikliği nasıl karşıladığı ve tepkilerinin ne olduğuyla ilgili birçok soruyla karşı karşıya kalıyor. Zannederim bu soruları hayatım boyunca duymaya devam edeceğim, çünkü Peru’da çok az Müslüman var. Çoğunluğu Katolik olan halkın geri kalanı Evangelist, Adventist, Mormon ve son zamanlarda ortaya çıkıp yayılmaya başlayan diğer dinlere mensuplar.

Ben Katolik bir ailede doğdum, bu inanca göre vaftiz edildim ve eğitim gördüm. Ergenliğe eriştiğim sıralarda bir Katolik okuluna başladım, müdür ve bazı öğretmenler rahibeydi. Öğretmenlerimiz, bize hep düzgün giyinmeyi, iyi davranmayı ve diğer erdemleri öğrettiler. O zamanlar ben de muhtaç kimselere yardım edebilmek için rahibe olmak istiyordum ama kaderimde çok farklı bir yol varmış. İslâm’ı, Hz. Muhammed (s.a.v)’i ve Kâbe’yi ilk kez okulda aldığım bir derste duydum ve o zaman İslâm ilgimi çekti.

Son yıllarda gündelik hayatımı yaşıyor, işe gidip derslerime çalışıyor, aynı zamanda da iç huzuru arayışında kiliseye devam ediyordum. Bir şeylerin eksik olduğunu fark ediyordum, gönlümde hissettiğim bu boşluğu doldurmam gerekiyordu.

Modern hayat, en önemli iki şeyi bize unutturuyor: İki cihanda mutlu olmak için düzgün yaşamak ve Allah’a hamd u senâ içinde olmak. Bu anlamda, Hinduizm, Budizm gibi dinlerden birini seçebilirdim ama onlar hiçbir zaman bana yakın gelmedi. Dikkatimi en çok İslâm çekti. Kur’ân dinlerken vücudun bütün hücrelerinde bu kıraati hissetmek, günde beş kez namaz kılarak Allah’a yakın olmak, çok muazzam şeyler. Bu hislerle İslâm hakkında daha fazla bilgi edinmek istedim. İnternette Peru’da yaşayan Müslümanları araştırdım ve Facebook’ta Perulu Müslüman bir hanımla tanıştım. Kendisi sorularıma tatlı tatlı cevap verdi ve beni “Müslüman Dua Odası”na davet etti; çünkü maalesef Peru’da hiç gerçek camii yok. İlk gittiğimde bu insanların ne kadar arkadaş canlısı, ne kadar nazik olduğunu görünce çok memnun oldum. Arkadaşımın bana verdiği Risale-i Nur kitaplarını okuyarak dinimizle ve Kur’ân’la ilgili daha fazla bilgi edindim.

Rama575145_10150912735983472_199736713_nzan ayında Müslüman oldum, o gün benim için çok özel bir gündü. O günlerde Uluslararası Kitap Fuarı’na katılmak üzere bir grup Türk, Peru’ya gelmişti. Kur’ân’la, peygamberlerle ve diğer bazı mevzularla alâkalı son şüphelerimi de giderdiler, bütün sorularıma nazikçe cevap verdiler. Kelime-i Şehâdeti arkadaşımın ve bu kardeşlerimin eşliğinde getirdim. Aynı ay içerisinde Peru’da iki kişi daha Müslüman oldu.

İlk zamanlarda başımı örtmek, insanların bana bakışları yüzünden zor geliyordu. Fakat bu durum, örtünme arzumu arttırmaktan başka bir şey yapmadı. İslâm hakkındaki bilgimin eksikliği, katetmem gereken mesafenin aslında çok uzun olduğunu gösteriyordu. İslâm’ı daha iyi öğrenmek için Türkiye’ye gitmem gerektiğini düşünüyordum. O günlerde Türkiye’de yaşayan, Jessica adında Perulu bir Müslüman olan ve benim için çok değerli bir arkadaşla tanıştım. Bana bir Kur’an Kursuna gidebileceğimi söyledi. Ne zaman başladığını bilmesem de gidip görmek ve öğrenmek bana çok cazip geldi. Jessica ve ailesi, beni evlerinde ağırladılar, gerçek bir Müslüman ailesinin nasıl olması gerektiğini öğrettiler ve bana yardım ettiler. Onlar sayesinde Osman Nuri Topbaş hoca efendi ile tanıştım ve Kur’ân Kursuna gidebilmek için kendisine başvurdum.

Bana karşılıksız olarak gönülden destek olmaya, eğitimime katkı sağlamaya devam eden Türk ailelere şükranlarımı sunuyorum. Müslümanlar hep böyledir ve bu İslâm kardeşliğidir. Kararımı asla sorgulamayan, karşı çıkmayan aileme de müteşekkirim. Kendilerinin de inşallah zaman içinde İslâm’la ve Müslümanlarla ilgili daha fazla malumat sahibi olmaları ve İslâm ile şereflenmeleri için cân u gönülden dua ediyorum.

Şehâdet getirdiğimde yepyeni bir insan olduğumu, hayata sıfırdan başladığımı ve Allah’ın benim için yeni bir hayat yazdığını düşünmek harika bir duygu.

Yeniden doğmuş gibiyim.

 

On Temmuz 14th, 2014, posted in: Hidayet Öyküleri, Kardeşlik Dünyası by

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>