Burkina Faso – Aydınlık İçin Çalışma Zamanı

 

burkina-faso-bayragi

Burkina Faso, Batı Afrika’nın merkezinde Mouhoun bölgesinde bulunmaktadır. Burkina Faso’ya komşu olan ülkeler: Nijer, Benin, Togo, Gana, Fildişi Sahili ve Mali’dir. Yüzölçümü 274.000 km²dir. 16 milyon nüfusa sahiptir. Burkina Faso’da toplam 20 ırk bulunmaktadır: Mossie’ler, Bissa’lar, Samo’lar, Bobo’lar, Bwa’lar, Gourounsi’ler, Kassena’lar, Nuni’ler, Nounouma’lar, Sissala’lar, Ko’lar vb…

Samo’lar, birçok kültürel benzerlik taşıdıkları Bissa’ları kendilerine en yakın akraba olarak görürler. Nüfuslarının çoğu, sınırın diğer tarafında, Mali’de bulunur.

Bobo’lar ve Bwa’lar, iki farklı ırk olup Burkina Faso’nun güneybatısında bulunmaktadırlar. Bobo’lar Bobo Fing olarak da adlandırırlar. Genel olarak Bobo-Dioulasso’da ve çevresinde yaşamaktadırlar.

Bwa’lar ise Bobo-Oulé olarak da anılırlar ve daha çok Burkina Faso’nun kuzeyinde bulunurlar.

Farklı diller konuşan bu ırkların en meşhuru Mossie ırkıdır. Mossie’ler, halkın yüzde 48.6′sını oluşturmaktadır. Bu sebeple Burkina Faso’da en çok konuşulan dil Moore’dir.

Misafirperver insanlar olan Burkina Fasolular, en çok çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmaktadırlar. Burkina Faso, pamuk üreten bir ülkedir.

Turistik bölgeler bakımından da son derece zengindir: Sabou’da bulunan kutsal kaymanlar (timsah), Banfora’daki şelaleler, Dioulasso’da bulunan çok eski bir camii, Burkina Faso’nun Millî Müzesi gibi…

BURKİNA FASODA YÖNETİM

Burkina Faso 1960 yılında bağımsızlığını elde etmiştir. Burkina Faso’nun bağımsızlığından günümüze kadar 6 cumhurbaşkanı olmuştur:

İlk cumhurbaşkanı Maurice Yameogo (1959 – 1966)

Tek Müslüman cumhurbaşkanı olan ikinci cumhurbaşkanı Aboubacar Lamizana (1966- 1980)

Üçüncü cumhurbaşkanı Saye Zerbo (1980 – 1982)

Dördüncü cumhurbaşkanı Jean Baptiste Ouedraogo (1982 – 1983)

Beşinci cumhurbaşkanı Thomas Sankara (1983 – 1987)

Altıncı cumhurbaşkanı Blaise Compaore, 1987 tarihinde göreve gelmiştir. 26 senedir iktidarda bulunmaktadır.

İSLAM’IN BURKINA FASOYA GİRİŞİ

Günümüzde İslam, her ülkeyi olduğu gibi bizim ülkemizi de, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlar başta olmak üzere birçok alanda etkilemiştir.

Burkina Faso’da -eski ismiyle Haute- Volta’da- İslam tarihi hem çok zengin hem de çok karmaşıktır.

İslam, Burkina Faso’ya ilk kez 15. asırda girmiştir. Zamanla Burkina Faso’nun merkezine, 16 ve 18. asırlarda da Nijer kıyılarından gelen ticaret kervanlarıyla Burkina Faso’nun batısına kadar yayılmıştır. Mandé’den gelen Marka’larla ve Yarsé’lerle de Yatenga şehrine de giriş yapmış, sonrasında Amadou Deme ve Mahamadou Karantao’nun vesilesiyle Burkina Faso’ya iyice yerleşmiştir.

Burkina Faso’da Müslümanlar, bağımsızlık arefesine kadar azınlık olarak ve dağınık bir şekilde yaşamışlardır.

1940’lı yıllardan itibaren Müslümanlar; geleneksel liderlerin, sömürge gücünün ve Hıristiyanların hakimiyeti altında olduklarının farkına varmaya başladılar. Bu farkındalık, biz Müslümanlar için bir diriliş âmili oldu. Ouagadougou’da yaşayan Müslümanlar bir arazi almayı başardılar ve ilk camiiyi inşa ettiler. Günümüzde şehirlerde ve köylerde pek çok cami ve her camide de bir imam bulunmaktadır.

BURKİNA FASODA BULUNAN İSLAMÎ VAKIFLAR

§ BURKİNA FASO MÜSLÜMAN TOPLULUĞU VAKFI (CMBF)

1950 yılında Bobo şehrinde kuruldu. Burkina Faso’daki ilk Müslüman kuruluştur. Kurulduğu günden itibaren bütün Müslümanları hiç ayırt etmeden birleştirmeye gayret etmiştir. Günümüzde Burkina Faso’nun en büyük camisine bağlı bulunmaktadır.

§ İSLAMÎ ARAŞTIRMA VE BİLGİLENDİRME MERKEZİ (CERFI)

Müslüman aydınların vakfıdır. Devlet memurlarının İslam’ı daha iyi anlamaları için kurulmuştur. Müslümanları Kur’an okumak, namaz kılmak gibi İslamiyetle ilgili belli başlı konular hakkında bilgilendirmektedir.

§ BURKİNA FASOLU MÜSLÜMAN ÖĞRENCİLER VE ÜNİVERSİTE TALEBELERİ VAKFI (AEEMB)

Vakıf, 1985 yılında kurulmuştur ve farklı akımlardan olan Müslümanları birleştirmektedir. Vakfa gelenlerin Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) sünnetini ve 4 Halifeyi kabul etmesi yeterli görülmektedir. Bu vakıf, tarafsızlığını şu âyet-i kerîmeye dayanarak sürdürmektedir:

Her vakfın büyük bir camii ve bu camilerin de sırasıyla cuma namazı kıldıran imamları vardır.

§ İSLAMÎ ARAŞTIRMA VE BİLGİLENDİRME MERKEZİ (CERFI)

Günümüzde Burkina Faso’da Müslümanlar adına faaliyet gösteren 180′den fazla vakıf sayabiliriz. 2000 yılında başlayıp 2005 yılında biten federasyon süreci de, Burkina Faso’da İslamî Vakıflar Federasyonu’nun (FAIB) kurulmasına vesile olmuştur.

 

ETKİN AKIM VE TARİKATLAR

§ TİCANÎ

Ticanî tarikatı, Aboubacar Sawadogo ve Abdoulaye Doukouré’nin vesilesiyle, 1925 yılında Burkina Fasolu Müslümanlar ile tanışmıştır. Burkina Faso’da 2 manevî lideri ve 3 vakfı bulunmaktadır. § SELEFİYYE

Suudi Arabistan’da okuyan Burkina Fasolu öğrenciler vasıtasıyla ülkemize gelen Selefiyye akımı, hac yolculukları neticesinde ülkedeki varlığını daha da pekiştirmiştir. Önceleri Müslüman halkı etkisi altına alan bu akım, zamanla etkisini kaybetmiştir. Selefîler, ülkenin bazı şehirlerinde halen aktiftir ve merkez büroları Ouagadougou’da bulunmaktadır.

§ MÜSLÜMANLARIN GÜNLÜK HAYATI

Günümüzde Müslüman girişimcilerin sahip olduğu üç radyo ve bir özel televizyon kanalı Burkina Faso’da yayın yapmaktadır. Fakat ne yazık ki maddî imkansızlıklar nedeniyle ülkenin her yerine ulaşmakta sıkıntı çekmektedirler.

Burkina Milli Televizyonu olan TNB’de haftada bir kere 15 dakikalık İslamî bir program yayınlanmaktadır.

Altı aylık, üç aylık ve aylık periyodlarla yayınlanan dergiler de var : An-Nasr, Fosapa, Bouchra vs… Bu dergiler sayesinde Müslümanlar namaz, oruç, zekât, dinî nikah, komşuluk hakkı gibi hususlarda bilgi ediniyorlar.

Burkina Faso’daki Müslümanların günlük hayatlarıyla ilgili pek çok acı gerçek var. Müslümanlar, sayı olarak çok olsalar bile politikada hiçbir tesirleri yok. Çünkü şuurlu Müslümanlar azınlıkta. İslamî hususları önemseyen kişilerin azlığı, güçlenmemize ve bu vesileyle hakkımızı aramamıza mani oluyor.

Ülkemizde kadınlar çok eziyet çekiyor ama daha acısı şu ki ; daha çok Müslüman kadınlar eziyet çekiyor. Bir kadın, 50 Frank değerinde olan bir ilaç yüzünden çocuğunu kaybedebiliyor.

Burkina Fasolu kadınlar, evde ev hanımlığı görevini yerine getirirken bir yandan da çocuklara babalık yapıyorlar. İkisini birlikte yapamadıkları için aslî görevleri olan çocuk eğitimini ihmal ediyorlar. Çünkü bir çocuğu iyi eğitmek iaçin çocuğun yanında olmak gerekiyor. Ancak kadınlar erken saatlerde evlerinden çıkıp akşam geç saatlerde eve dönebiliyorlar. Başka şehirlere veya ülkelere gidiyor, ticaret malları alıyor ve getirip burada satıyorlar.

Bu da çocukların eğitimine olumsuz tesir ediyor. Kadınlar ise kendilerine yüklenen bu acımasız yük sebebiyle hırpalanıp duruyorlar.

Müslümanların bir başka problemi de Hac organizasyonunda yaşanan sıkıntılar. Hacı adaylarının karşı karşıya kaldığı sorunların en büyüğü, hac ücretlerinin çok pahalı olması. Hac ücreti, yaklaşık olarak 1.800.000 Frank. Burkina Faso, Batı Afrika ülkeleri içinde en yüksek Hac ücreti olan ülke. Bu sebeple pek çok Müslüman için Hacca gitmek bir hayal oluyor.

İslamî vakıfların yaşadığı zorluklar neticesinde vakıf idareleri devlete geçmiştir. Ancak yine de sorunlar tamamen ortadan kalkmış sayılamaz.

Bunca probleme rağmen yaşanan olumlu gelişmelerin varlığı, bizlere umut vermektedir.

Bunlardan bir tanesi, Burkina Faso halkına özellikle de Müslümanlara yardım eden FOSAPA (Afrikalı Halka Yardım Etme ve Dayanışma Kuruluşu).

FOSAPA (Afrikalı Halka Yardım ve Dayanışma Kuruluşu) Burkina Fasolu Müslümanların her yönden gelişmesine vesile olan çalışmalar yapmaktadır. FOSAPA’nın açılımı (Fondatıon de solidarite et d’aide au peuple africain)

Bu kuruluş, hem kızlar için hem erkekler için okullar açtı. Bu, Müslümanlar için güzel ve çok önemli bir hadise. Çünkü önceden kızlar Hıristiyan okullarına gidiyordu ve bazıları dinden dönüp Hıristiyan oluyordu. Aziz Mahmud Hüdaî Vakfı’nın yardımı ile kurulan bu okullar, kızlarımızın doğru yol İslam’a yönelmelerine vesile oldu. Kadınlar toplumun eğitmenleri olduğu için, özellikle kız çocuklarının iyi eğitilmesi çok büyük önem arz eder.

İnşallah, bu karanlık dünya, “Medine Lises” adı verilen bu okulda verilen eğitim ile aydınlığa çevrilir. Kızların okuduğu lisenin adına “Kız” kelimesi de ilave edildi. Bu bizim için güzel bir yenilik. Ama hâlâ dualara ve yardımlara ihtiyacımız var.

FOSAPA, camiilerin inşa edilmesine de öncülük ediyor. Talebelerin iyi ortamlarda eğitim görebilmeleri için burs veriyor. Su olmayan köylerde kuyu açtırıyor. Ramazan’da ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunuyor. Kurban Bayramı’nda kurban eti dağıtıyor. Yine FOSAPA İslam yolunda ilerleyen diğer vakıflara da yardımda bulunuyor. Bu kuruluş, Burkina Fasolular için büyük bir nimet.

Yüce Allah hem bu dünyada hem ahirette Aziz Mahmud Hüdaî Vakfı’nı ve bunun gibi vakıflara destek olanları en güzel şekilde mükafatlandırsın. Amin.

Yazan: Aisseitou Hairiye Maiga- Zeyneb Ouedraogo-Halima Ouedraogo              Çeviren: Tuğba Gözübüyük

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>