Super User

Super User

Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Dünya Mutfağı

Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali ERBAŞ, 15 Aralık 2018 Cumartesi günü Fasl-ı Bahar Kur'ân Kursumuza bir ziyaret gerçekleştirdiler. Yurtdışından gelen talebelerimize verdikleri konferansları mütercimlerimiz tarafından 6 dile çevrildi. 
 
Kur’ân talebesi olmanın şeref ve kıymetinden, Kur’ân-ı Kerîm’i okumak ve ezberlemenin yanı sıra anlamak ve yaşamanın ehemmiyetinden, iyi bir kul, iyi bir evlat, iyi bir kardeş, iyi bir ebeveyn olabilmek için Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ‘in hayatını çok iyi okuyup kavramamız gerektiğinden bahsettiler.
ziyaret faslibahar1
 
 
 
 
 
 
 

Ebru atölyesi

Kursumuzda haftada bir ebru çalışmaları yapılır.

Ebru atölyesi: Kursumuzda haftanın belli günlerinde yapılan ebru atölyesine katılan öğrenciler, renklerin büyülü dünyasında gönüllerini dinlendirip her yeni sayfayla yepyeni ufuklara kapı açarlar.

Kaligrafi atölyesi: Kalemle yazmayı öğreten Rabbe şükür niyetiyle katılımın gerçekleştiği atölyemizde öğrencilerimiz yazıyı çeşitli kıvrımlarla güzelleştirerek güzelliğin kapısından adım atıyorlar.

Takı tasarımı atölyesi: Üretimden çok tüketimin ön plana çıktığı çağımız dünyasında öğrencilerimiz minik materyallerle hanım zarafetine yakışır süsleri kendi becerileri ölçüsünde oluşturarak üretmenin keyfine varıyorlar.

El becerileri atölyesi: Atölyede, keçe tasarımı , kağıttan çanta yapımı, defter ve kutu kaplama, bez çanta üzerine transfer baskı, sabun ve kokulu taş yapımı gibi çeşitli faaliyetlerle el becerilerinin üretime faydalı şekilde gelişmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Dikiş-nakış atölyesi: Her genç hanımın belli bir ölçüde dikiş bilmesi gerektiği gerçeğiyle devam eden “dikiş-nakış atölyesi” dikiş çeşitleri, kaneviçe, nakış, etek vb kıyafet dikimi, mutfak önlüğü, yastık dikimi  gibi konuların öğretilmesiyle genç kızlarımızı bu yönde geliştirmeyi hedeflemektedir.

Dini musiki atölyesi: Ruha en çok tesir eden etkenlerin başında elbette ki musiki gelmektedir. Musikinin  İslam kültürü içindeki yeri ise gayet büyüktür. Müspet ölçüler içerisinde talebelerimizin musikiden faydalanmasını öngören “Dini musiki atölyesi” ,bendir eşliğinde meşk edilen rast, hicaz makamı eserlerle ruhun tekamülüne fayda verip, helal ölçüler içinde neşv ü nema bulmalarını sağlamaktadır.

Türk mutfağı atölyesi: Kursumuz bünyesindeki hanımefendilere hayatın her alanında kendilerine fayda verecek Türk mutfağı kültürü kazandırmayı hedefleyen atölyemiz bünyesinde pilav, çorba vb temel yemekler, kurabiye, kek, poğaça gibi hamur işlerinin yapımı gösterilmektedir.

Dünya mutfağı atölyesi: Uluslararası bir kurs olmanın sonucu olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen talebelerin damak tadını önemsemek dikkat ettiğimiz hususlardan biri. Afrika kıtasının çeşitli ülkelerinden gelen, Filipinler gibi Güneydoğu Asya ülkelerinden ve daha pek çok farklı ülkeden gelen talebelerimiz atölyede kendi mutfaklarıyla ilgili hünerlerini sergileyerek dünya mutfağını kursumuza taşımış oluyorlar.

 

Sayfa 1 / 2
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…