Hakan Albayrak ile “İslam Dünyası” üzerine konuştuk.

Hakan Albayrak

Ümmetin derdini en çok taşıyan isimlerden biri olan Star Gazetesi ve Sancaktar Dergisi yazarı Hakan Albayrak ile dünya Müslümanları ve Müslüman ülkeler üzerine konuştuk. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Hakan Albayrak, önemli noktalara dikkat çekti. Geleceğe umutla bakan Albayrak, İslam ülkelerinin günümüz dünyası şartlarında birleşmesinden ve İslam birliği sürecine girdiğimizden bahsettikten sonra ekliyor: “Önümüzde uzun bir yol var fakat bin kilometrelik bir yol da bir adımla başlar.”

KARDEŞLİK DÜNYASI: Afrika’dan Güney Amerika’ya, Avrupa’dan Güney Asya’ya çok sayıda ülkeye koşan bir yazar olarak İslam Dünyası’nın genel durumu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
HAKAN ALBAYRAK: Parçalandık ettik ama ümmet olma özelliğimizi hiçbir zaman kaybetmedik.
Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali, ringlerde fırtına gibi eserken Bosna’dan Sri Lanka’ya kadar bütün Müslümanlar sahur vakti kalkıp radyo veya televizyonlarının başına geçiyor, -sporla ve hele boksla hiçbir alakaları olmasa da- Ali’nin maçlarını heyecanla izliyor, O’nun galibiyetlerine sevinip mağlubiyetlerine üzülüyorlardı.
Ta Amerika’daki Afrika kökenli bir boksörün maçları bizi niye o kadar ilgilendiriyordu? Sadece ve sadece Müslüman olduğu için. İslam kardeşliği Batı’nın bütün fitnelerine rağmen var olmaya devam ettiği için. Sevinç ve tasadaki birliğe sayısız örnek verebilirim, ama buna gerek yok. Ümmet şuuru hiç kaybolmadı. Ama kuvveden fiile de çıkamadı uzun süre. Yani ümmet olmanın duygusal icaplarını yerine getirdik, aslına bakarsanız uluslararası dayanışma faaliyetleriyle maddi icaplarını da bir ölçüde yerine getirdik, ama ümmetliğimizi tabir caizse kurumsal bir zemine taşımakta yetersiz kaldık. Türkiye ve Arap âlemindeki değişim rüzgârları sayesinde bu da nihayet olacak inşaallah.
Eskiden marjinal çevrelerde konuşulan İslam birliği, artık hükümetler, devletler seviyesinde konuşuluyor elhamdülillah. Belki İslam birliği tabiri her zaman kullanılmıyor, bölgesel entegrasyon filan da denilebiliyor, ama sonuçta İslam ülkelerinin günümüz dünyası şartlarında birleşmesi söz konusu. Erdoğan ve Davutoğlu’nun gündeminde bu var, Gannuşi’nin gündeminde bu var, Mursî’nin gündeminde bu var…
Evet, ben İslam Birliği sürecine girdiğimizi düşünüyorum. Ümmetçi hareketlerin iktidarları pekiştikçe, bu süreç iyice belirginleşecek ve süratlenecektir inşaallah.
KARDEŞLİK DÜNYASI: Afrika’dan Güney Amerika’ya, Avrupa’dan Güney Asya’ya çok sayıda ülkeye koşan bir yazar olarak İslam Dünyası’nın genel durumu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
HAKAN ALBAYRAK: Her şey. Tebliğ ve irşad, siyasi bağları kuvvetlendirmek, ticaret, sınaî yatırım, insanî yardım…
KARDEŞLİK DÜNYASI: Afrika birliği hakkında neler düşünüyorsunuz?
HAKAN ALBAYRAK: Kvame Nkrumah’ın “Afrika Birleşik Devletleri” hayalinin gerçekleşmesi birçok sebepten ötürü mümkün gözükmüyor ve bunun arzu etmemiz gereken bir şey olup olmadığı da tartışma götürür. Uzun hikâye.
Şu kadarını söyleyeyim: Afrika’da bölgesel birlikler kurulmalı ve bunlar bazı alanlarda bir nevi konfederasyon çatısı altında beraber hareket edebilmeli.
Batılılar tarafından sömürülmemek için yer altı zenginlikleri yahut kakao konusunda ortak kararlar alabilir, ortak mevzuat oluşturabilirler mesela.
Batılıların karşısına yekvücut halde çıkarak fiyatları yükseltebilirler.
Petrol sevkiyatı ve genel olarak dünya ticareti için fevkalade stratejik bir deniz yolunun iki yakasını tutan Somali ve Yemen’in, yanlarına Cibuti ve Eritre’yi de alarak işbirliğine gitmeleri ve beraberce racon kesmeleri gibi şeyler de müthiş olur.
Bunların önüne geçmek için türlü çeşit fitne kazanları kaynatan emperyalistlerle baş etmek kolay değilse de mümkün olsa gerek. O da uzun hikâye…
KARDEŞLİK DÜNYASI: Afrika’ya özel ilgi gösteren ve maddî yardım yanında eğitim ve irşat faaliyetleri de yapan vakıfların çalışmalarını takip edebiliyor musunuz? Nasıl buluyorsunuz? Bu çalışmalarla ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?
HAKAN ALBAYRAK: Şahane işler yapılıyor.
İHH yapıyor, Gülen Hareketi yapıyor, Aziz Mahmud Hüdai camiası yapıyor, Süleyman Efendi’nin ahfadı diyebileceğimiz camia, Milli Görüş’ten kardeşler yapıyor… Güzel de yapıyorlar.
Allah Azze ve Celle gayetlerini bereketlendirsin. Bereketlendiriyor zaten.

KARDEŞLİK DÜNYASI: Farklı İslam ülkelerinde kurulmuş bulunan gönüllü teşekküller, birbiriyle irtibat halindeler mi? Mesela, Deniz Feneri ya da İHH gibi kuruluşlar herhangi bir İslam ülkesine yardım organizasyonu düzenlerken o ülkede herhangi bir kuruluşla irtibata geçiyorlar mı?
HAKAN ALBAYRAK: İHH’nın hemen hemen her ülkede beraber çalıştığı kuruluşlar var. Somali’de Zemzem var mesela. Suriye’de birçok teşkilat var. Bosna’da Sümeyye vardı bir ara.
KARDEŞLİK DÜNYASI: İslam ülkelerinde yaşanan siyasî ve sosyal hadiselerin basın-yayın yoluyla bizlere ulaşması hangi kaynaklarla olmaktadır? İslamî medya bu konuda etkin mi? Mesela Arakan’da veya Filistin’de yaşanan hadiselerin bize aktarılması gibi.
HAKAN ALBAYRAK: Arakan’da yaşananları ben daha ziyade İHH’dan öğreniyorum.
Filistin’le yine tek memleket gibi olduk, haberleri çok hızlı ve sağlıklı alabiliyoruz elhamdülillah. Doğrudan doğruya kaynağından alabiliyoruz.
Tunus’ta merak ettiğimiz bir şey varsa direkt Tunuslu arkadaşlarımızı, hatta Raşid Gannuşî’yi arayıp birinci elden bilgi alma imkânımız var.
İHH’nın haber ağı çok geniş. Adem Özköse’nin haber ağı çok geniş.
Turan Kışlakçı gibi muazzam bir değeri bünyesine alan Anadolu Ajansı zaten İslam dünyasından haberler – bilhassa Arap coğrafyasından haberler- konusunda harika. Emperyalistlerin haber-manipülasyon imparatorluğu yıkıldı artık.
KARDEŞLİK DÜNYASI: Balkanlar’da İslam hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bu bölgedeki İslam algısı, Müslümanların durumu, sorunları ve çözümleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?
HAKAN ALBAYRAK: Bosna-Hersek ve Makedonya’da dindarlık yaygın, irşada ehil kimseler de çokça var. Bunlar kendi yağlarıyla kavrulabilirler.
Kosova’da da oluşuyor böyle bir potansiyel, belki de oluşmuştur bile.
Arnavutluk’un dışarıdan takviyeye ihtiyacı var herhalde.
Bulgaristan Müslümanlarının da öyle.
Sorunları ve çözümleri nelerdir? Bu bir kitap konusu. Öyle bir kalemde anlatamam ve zaten tamamına vakıf da değilim.
KARDEŞLİK DÜNYASI: Yakın zamanda İslam coğrafyasında köklü değişiklikler yaşandı. Arap baharı ve Mali’de, Mısır’da, Libya’da, Suriye’de yaşananlar hakkında düşünceleriniz nelerdir? Bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
HAKAN ALBAYRAK: Diriliş rüzgârları. Derlenip toparlanma alametleri. Çok kan aktı ve akıyor, ama tünelin ucunda ışık göründü elhamdülillah.
KARDEŞLİK DÜNYASI: Bu gelişmelere paralel olarak İslam birliği hakkında fikirleriniz nelerdir?
HAKAN ALBAYRAK: Dediğim gibi: Ben o sürecin başladığını görüyorum.
İttihad-ı İslam şuuruna sahip hareketler iktidara geldikçe ve iktidarlarını pekiştirdikçe, bu süreç iyice belirginleşecek ve süratlenecektir inşaallah. Önümüzde uzun bir yol var, fakat bin kilometrelik yol da bir adımla başlar.

Bu bilgilendirici ve umut verici röportajı gerçekleştirdiğimiz Sayın Hakan Albayrak Beyefendi’ye teşekkür ederiz.

Röportaj: Savaş Songur

On Mart 17th, 2014, posted in: Kardeşlik Dünyası, Röportaj by

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>